Responsabil cu supravegherea lucrărilor la instalaţii sub presiune RSL-IP

In conformitate cu ORDINUL ISCIR nr. 165 / 2011 pentru aprobarea „Metodologiei privind atestarea personalului tehnic de specialitate în domeniul ISCIR”, Fundatia Scoala Portuara este avizata ISCIR pentru a organiza programul de instruire Responsabil cu supravegherea lucrărilor la instalaţii sub presiune - RSL-IP.

Cum se obtine atestatul?

Persoanele care doresc obtinerea atestatului ca personal tehnic de specialitate trebuie sa urmeze un program de instruire. La sfârşitul programului de instruire, Fundatia Scoala Portuara eliberează participanţilor o adeverinţă care confirma participarea la programul de instruire (conform anexa nr. 4 la ORDINUL ISCIR nr. 165 / 2011 - model adeverinta).
Persoanele care au participat la programul de instruire, se pot înscrie la ISCIR pentru a sustine examenul în vederea obţinerii atestatului ca personal tehnic de specialitate, depunand la ISCIR următoarele documente:

• cererea de înscriere la examen;

• copia diplomei de studii tehnice;

• curriculum vitae;

• copia documentului care dovedeşte vechimea în specialitate;

• copia actului de identitate;

• copia adeverintei (documentului de participare la programul de instruire).

În urma promovării examenului, ISCIR eliberează un atestat.

Condiţii de atestare ISCIR:

Persoanele care doresc obţinerea atestatului RSL-IP trebuie să aibă:

•  studii superioare tehnice de lungă/scurtă durată şi o vechime în specialitate de minimum 2 ani sau
 •  studii tehnice de maistru ori tehnician şi o vechime în specialitate de minimum 5 ani, în domeniul: mecanică, electromecanică, energetică, automatizări, transporturi, metalurgie, chimie, construcţii, instalaţii ori în alte domenii conexe tehnice sau universitare acceptate de către ISCIR.

Program instruire:

Durata de instruire este de 16 ore. Instruirea se va desfasura la sediul Fundaţiei Şcoala Portuară Constanta.

Documentele personale de inscriere la curs:

• copie după actul de identitate,

• curriculum vitae,

• copia diplomei de studii tehnice,

• copia documentului care dovedeşte vechimea în specialitate.

Buton inscriere